مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت : تا کنون ۶۶۴ پژوهشسرا در کشور با هدف هدایت و تقویت انگیزه پژوهش و تحقیقات علمی در بین دانش آموزان فعال شده که ۳۶۴ مورد آن مربوط به دولت تدبیر و امید است.

 

عباس سلطانیان با اشاره به ضرورت ارتباط مدارس با این پژوهشسراها، اظهارداشت: ارتباط مستمر مدارس با پژوهشسراها موجب تقویت روحیه پژوهش گری در بین دانش آموزان می شود.

 

وی بیان داشت: امروزه آموزش و پرورش به واسطه فعالیت های پژوهشی به خصوص در پژوهشسراها از یک نهاد آموزشی به نهاد تحقیقاتی و علمی – پژوهشی تبدیل شده است.

 

سلطانیان به ارتقای کیفی فعالیت های آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید پرداخت و یادآورشد: در این رویکرد، کیفیت یاددهی و یادگیری و تربیت دانش آموزان پژوهنده مورد توجه قرار گرفته است.

 

وی خاطرنشان شد: در راستای آشنایی دانش آموزان با روش های پژوهشی، درس تفکر و پژوهش به مجموعه دروس دانش آموزان اضافه شد تا زمینه دیدگاه فلسفی، چگونه فکرکردن، پرسش کردن و به دنبال پاسخ بودن در سطح مدارس برای آنان فراهم شود.

 

سلطانیان با اشاره به همکاری پارک‌های علمی فناوری و دانشگاه‌ها برای کمک به توسعه پژوهش دانش آموزی یادآورشد: این نهادها نسبت به ظرفیت پژوهشی دانش آموزان باور پیدا کردند و امروزه شاهد برگزاری تعداد قابل توجهی از نمایشگاه ها و جشنواره ها در این حوزه هستیم و حتی طرح‌های دانش آموزی در مواردی قابلیت تجاری سازی پیدا می کنند.

 

وی با بیان اینکه در مواردی ایده‌های برتر دانش آموزی مانند ایده‌های دانشجویی مورد حمایت مادی و علمی قرار می‌گیرند، گفت: نباید خلاقیت و کارآفرینی را به تحصیلات دانشگاهی موکول کنیم بلکه باید زمینه ایجاد فکرهای نو را در دوران ابتدایی آغاز کرده و برای پیشبرد مسیر علمی تلاش کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: افتخار می کنیم که امروز پژوهش در دورن مدارس در حال رشد است و سالانه بیش از۳۰ هزار دانش آموز در جشنواره های پژوهشی شرکت می کنند.

 

وی تاکید کرد: اشاعه فرهنگ پژوهش محوری در مدارس اولین گام برای رشد و توسعه علمی کشور است که معاونت توسعه و فناوری ریاست جمهوری به این مهم توجه ویژه ای دارد لذا دانش آموزان ، خانواده ها و بخش حصوص باید از این فرصت مناسب استفاده کنند.

 

در مدارس کشور بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز تحصیل می کنند.