مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: وقف یادگاری از پیامبر (ص)، اهل بیت (ع) و نیکان تمام دوران هاست و به نوعی وقف عصاره تمام خوبی هاست.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمد صالحی روز سه شنبه همزمان با نخستین روز از دهه وقف در جمع خبرنگاران افزود: وقف عصاره تمام خوبی هاست زیرا گذشتن از مال در راه خدا سخت است.

 

وی با بیان اینکه رویکرد جدید دهه وقف در سال جاری وقف مشارکتی می باشد، اظهار داشت: به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی نمی توان همچون گذشته وقف کامل توسط یک نفر انجام شود و همانطور که مالکیت ها خرد شده است می طلبد که وقف هم به صورت مشارکتی انجام شود.

 

وی گفت: به این منظور بایستی ترویج وقف مشارکتی به خوبی انجام شود تا هر کسی سهم کوچکی در یک وقف بزرگ داشته باشد.

 

صالحی در ادامه به ارائه عملکرد اوقاف و امور خیریه در سال جاری اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین فعالیت ها در حوزه عمرانی به منظور هر چه زیباتر شدن بقاع متبرکه برای جلب و جذب اقشار مختلف مردم به خصوص جوانان می باشد.

 

وی از جمله این فعالیت های عمرانی را توسعه شبستان های امامزاده حسن (ع)، ساخت استخر در امامزاده محمد (ع) و ساخت مرکز فرهنگی آموزشی امامزاده طاهر (ع) عنوان کرد.

 

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز اظهار داشت: در سال ۹۷ حدود ۱۰ میلیارد ریال اجرای نیات واقفین در حوزه های مذهبی، اجتماعی، فرهنگی، مسجد و بقاع متبرکه اجرا شده است.

 

صالحی با بیان اینکه تاثیر فضای معنوی امامزادگان و بقاع متبرکه بر روی مردم بسیار زیاد است و مردم ارتباط خوبی با آنان برقرار می کنند، افزود: به دلیل همین تاثیرگذاری، دشمنان بر روی امامزادگان دست گذاشته اند و تنها راه جواب به این حرکت جوانان، افزایش خدمات دهی در این اماکن می باشد.

 

وی ادامه داد: مکتب اهل بیت (ع) هر ساله این فضا را برای ما به وجود می آورد که باورها و اعتقاداتمان را تعمق بخشیده و شناختمان را نسبت به آنچه که خداوند به آن صحه گذاشته را افزایش دهیم.

 

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز افزود: یکی از درس های اهل بیت (ع) به ما انجام کارهای خیر و سبقت در آن است به طوریکه حضرت علی (ع) درسی را که به شاگردانش در ایام خانه نشینی داد همان اقدامات عملی بود که یکی از آنان انجام کار خیر و وقف بود.

 

وی اظهار داشت: ایشان در این ایام با انجام کارهای اقتصادی، کشاورزی و حفر چاه وپس از آبادانی آنان، آن ها را وقف می کرد.

 

صالحی در ادامه به اعلام برنامه های دهه وقف اشاره کرد و گفت: برگزاری محافل انس با قرآن، برگزاری همایش وقف و تجلیل از واقفین، برپایی ایستگاه همه واقف باشیم، برپایی نمایشگاه وقف در بقاع متبرکه، دعوت از ۲۲ مبلغ مذهبی برای حضور در امامزادگان، نشست تخصصی با اصناف مختلف برای ترغیب آن ها به وقف و برپایی خیمه معرفت از جمله این برنامه ها می باشد.

 

وی افتتاح و کلنگ زنی طرح های عمرانی در بقاع متبرکه، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان و برگزاری مسابقات فرهنگی را از دیگر این برنامه ها عنوان کرد.