سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اجتماعی» اخبار » تئاتر مسجد گامی برای مقابله با ولنگاری تئاتر کشور است
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷ - ۱۶:۳۹

تئاتر مسجد گامی برای مقابله با ولنگاری تئاتر کشور است

 

به گزارش روزنامه البرز فردا به نقل از خبرگزاری تیتر یک ، مهدی فتحی با اشاره به اینکه ولنگاری فرهنگی تئاتر را تهدید می کند عنوان کرد: در تئاتر تجاری تولید کننده نمایش، وظیفه هنرمند را به طور کلی فراموش کرده بنابراین تئاتر مساجد می تواند گامی موثر برای مقابله با ولنگاری تئاتر کشور باشد.

 

مهدی فتحی هنرمند تئاتر البرزی عنوان کرد: تئاتر بچه‌های مسجد یک فرصت مغتنم برای احیای هنر با رویکرد دینی و انقلابی به شمار می‌رود.

 

وی ادامه داد: مسجد همواره نقش مهم و بی بدیلی در فرهنگ داشته و در انقلاب نیز مساجد نقش غیرقابل انکاری داشتند که بعدا محلی برای پرورش رزمندگان و شهداء شدند لذا تئاتر مردمی بچه های مسجد می تواند در مقابل تهاجم دشمنان ایستاده و با حمایت از فرهنگ انقلاب اسلامی اتفاقات خوبی دراستان شکل دهد.

 

این هنرمند با بیان اینکه پرورش فکری و اندیشه ای و تربیت نسل جدیدی از هنرمندان حوزه تئاتر را از مهمترین اهداف تئاتر مردمی «بچه های مسجد» نام برد و گفت: در اجرای این طرح به دنبال پرورش و تربیت افکار جوانان هستیم و در این راستا از اصول و تکنیک نیز غفلت نخواهیم کرد.

 

فتحی با اذعان به اینکه مدتی است که مردم از تئاتر فاصله گرفته اند، افزود: دفتر تئاتر مردمی «بچه های مسجد» می تواند چراغی را روشن کند تا تئاتری را که محصور در سالن هاست را نجات دهد.

 

وی تاکید کرد: تئاتر تجاری به بدنه تئاتر در کشور آسیب زده و برخی از ساده ترین اصول اخلاقی جامعه نیز در این برنامه ها به سخره گرفته شده لذا تئاتر بچه های مساجد می تواند اقدامی موثر برای خصوصی سازی تئاتر و مردمی کردن این هنر ارزمند باشد.

 

مسئول کانون بسیج هنرمندان نظرآباد با اشاره به اینکه ولنگاری فرهنگی تئاتر را تهدید می کند عنوان کرد: در سالن های خصوصی فقط به پول و گیشه فکر می کنند و محتوا در این تئاتر از بین رفته و در بسیاری از آثار نمایشی حرف های زشت و رکیک می زنند تا تماشاگر جذب شود و تولید کننده نمایش، وظیفه هنرمند را به طور کلی فراموش کرده بنابراین تئاتر مساجد می تواند گامی موثر برای احیای هنر تئاتر باشد.

 

هنرمند البرزی مردمی کردن تئاتر را از دیگر اهداف راه اندازی دفاتر تئاتر مردمی «بچه های مسجد» برشمرد و بیان کرد: اگر در تئاتر از عناصر فرهنگی مردم هر منطقه استفاده نشود، نمی توان با مردم آن منطقه ارتباط برقرار کرد.

 

فتحی تصریح کرد: اگر بتوانیم مردم را به تئاتر به عنوان یک ضرورت فرهنگی علاقه مند کنیم، آن گاه مردم راغب می شوند برای تماشای نمایش هزینه کنند و در نتیجه اقتصاد تئاتر احیا خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در شهرستان نظرآباد با تئاتر مساجد توانستیم ۳۰ نفر را جذب و دو گروه فعال ایجاد کنیم، گفت: سه نمایش «اُپرت قزاقی»، «پمپ» و «الف لامیم» را در مساجد نظر آباد با این گروه ها اجرا نمودیم که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

 

این هنرمند نظرآبادی در پایان بابیان اینکه در مساجد استعدادهای فراوانی وجود دارند که متأسفانه تاکنون زمینه کشف و شکوفایی آن‌ها به‌طور مطلوب فراهم نشده است، خاطرنشان کرد: امروز تئاتر کشور نیاز به جریان و خون تازه دارد که جریان تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» می‌تواند یک ظرفیت خوب برای تحقق این امر باشد و در استان البرز و شهرستان نظرآباد استارت این کار زده شده و نتیجه خوبی داشته امیدواریم بتوانیم این مهم را رونق دهیم.

 

 

نظر خود را بگذارید