سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار» فرهنگی » صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷ - ۱۴:۰۶

صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز

 

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خوارزمی اعلام کرد که این دانشگاه با اجرای طرح علمی و آموزشی، موفق به صعود در رتبه های برتر جهانی شده است.

 

دکتر جعفر جهان پناه افزود: دانشگاه خوارزمی در پایگاه اسنادی جهان اسلام ISC دارای رتبه بیستم و در وبومتریکس دارای رتبه ۳۸ است که در نظام رتبه بندی وبومتریکس ما شاهد صعود چشمگیر رتبه دانشگاه طی سال های اخیر بوده ایم.

 

جهان پناه گفت: در سال ۲۰۱۸ نیز دانشگاه خوارزمی در میان دانشگاه‌های ایران یک پله صعود کرد و در عرصه جهانی ۱۲۴ پله ارتقاء داشته است.

 

وی به برنامه های دانشگاه خوارزمی برای ارتقاء رتبه خود در نظام های رتبه بندی ملی و بین المللی اشاره کرد و افزود: شاید بتوان گفت ایجاد ساختاری نو در تشکیلات دانشگاه و آغاز به کار کارگروه ارتقاء رتبه، خود نشان از اهمیتی دارد که دانشگاه خوارزمی برای این موضوع قائل است.

 

وی بیان داشت: این کارگروه به ارزیابی نقاط ضعف و قوت دانشگاه در شاخص‌های متنوع پرداخته و با نظر معاونین دانشگاه راهکارهای عملی برای ارتقای رتبه هر شاخص مدون کرده است.

 

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خوارزمی گفت: به طور مثال در شاخص‌های پژوهشی می توان به اقداماتی نظیر تدوین نقشه جامع پژوهشی دانشگاه، ایجاد هسته‌های پژوهشی، طرح پژوهشی ویژه، پایه ویژه، افزایش پاداش مقاله‌ها بر حسب استانداردهای کیفی و بازنگری آئین نامه اعتبار ویژه پژوهشی با جهت گیری بهبود شاخص های ارزیابی اشاره کرد.

 

وی افزود: همچنین این معاونت، جبهه‌های تحقیق و حوزه‌های داغ بین‌المللی و همچنین همکاران بالقوه و بین‌المللی متناسب با علایق تحقیقاتی پژوهشگران برتر دانشگاه، بر اساس مقالات منتشر شده در مجلات و کنفرانس های نمایه شده در پایگاه استنادیWOS را تدوین و در اختیار اعضای هیات علمی منتخب نهاده است.

 

جهان پناه اضافه کرد: به منظور ارتقاء شاخص های آموزشی نیز اقدامات مختلفی انجام گرفته است که از بین آن‌ها می‌توان اجرای برنامه جامع «بالندگی اعضای هیئت علمی» در حیطه های مختلف، اجرای طرح «ارزشیابی تدریس، سطح بندی و ارزیابی درونی»، ارتقای تجهیزات و فضای آموزشی و کمک آموزشی، راهنمایی و مشاوره مشترک پایان نامه ها و رساله ها با استفاده از اساتید مطرح خارجی و برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های معتبر بین المللی را نام برد.

 

وی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با به ثمر نشستن طرح های فوق شاهد سرعت فزاینده رشد کمی وکیفی پژوهشی و ارتقاء جایگاه دانشگاه در رتبه ‌بندی‌های ملی و بین المللی باشیم.

 

معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی بیان داشت: به تازگی ۲۹ دانشگاه ایران از جمله خوارزمی برای نخستین بار در رتبه ‌بندی ۲ مؤسسه تایمز و کیو.اس شرکت کرده اند.

 

جهان پناه افزود: در زمان حاضر دانشگاه خوارزمی علاوه بر سطح ‌بندی دانشگاه‌های دولتی و پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پنج واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در نظام‌های رتبه‌ بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وبومتریکس، تایمز و کیو اس (Q.S) نیز حضور دارد.

 

وی اظهار داشت: اهمیت و تأثیرگذاری روز افزون این سیستم، دانشگاه‌ها را بر آن داشته است تا برای ارتقاء وضعیت سنجه‌های آموزشی و پژوهشی خود کوشا باشند.

 

وی گفت: دانشگاه خوارزمی نیز از این مهم غافل نبوده و به همین منظور در تیر ماه سال ۱۳۹۳ کارگروهی با عنوان «کارگروه ارتقاء رتبه علمی دانشگاه خوارزمی» تشکیل شد.

 

سیستم رتبه بندی دانشگاهی بین‌المللی عمری طولانی ندارد و نخستین نظام رتبه بندی دانشگاهی در سال ۲۰۰۳ ( نظام رتبه‌ بندی شانگهای) آغاز به کارکرده است.

 

دانشگاه خوارزمی در شهریور ماه سال ۱۲۹۷ ه.ش با عنوان نخستین موسسه تربیت معلم کشور (دارالمعلمین) فعالیت خود را آغاز کرد و در طول زمان عناوین مختلفی همچونی درالمعلمین عالی، دانشسرای عالی، تربیت معلم و تحقیقات تربیتی را به خود دیده است.

 

دانشگاه خوارزمی مشاهیری همچون شهید محمدعلی رجایی، غلامحسین مصاحب، عبدالعظیم قریب، عبدالکریم قریب و پروین اعتصامی را در خود پرورش داده است.

 

 

نظر خود را بگذارید