شهر پر زباله

 

حسین محمدی: با تخصیص بودجه برای خرید سطل زباله به شدت مخالم

 

حسن مدیر روستا: درخواست اعضای شورای شهر کرج خرید سطل زباله است

 

 

 

اعضای شورای اسلامی شهر کرج در حالی با لایحه تخصیص ۲۰ میلیارد ریال جهت خریداری سطل زباله مکانیزه مخالفت کردند، که تولید روزانه زباله در کرج بالغ بر ۱۳۰۰ تن است.

 

حسین محمدی رییس کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر کرج در حالی با این لایحه شهرداری کرج مخالفت کرد که خود سابقه مدیر کلی محیط زیست البرز را داشته و از وضعیت زباله های استان البرز آگاه بوده است.

 

حسین محمدی در علت مخالفت خود با لایحه مذکور نداشتن نقشه نقشه راه و برنامه ریزی مدون و منسجم از سوی سازمان پسماند و خدمات شهری شهرداری کرج دانست که حسن مدیر روستا و همکاران وی با در دست داشتن نقشه هایی که محل نصب تمامی سطل های زباله مکانیزه را در آن جانمایی شده بود در جلسه حاضر شده بودند.

 

محمدی در این جلسه اظهار داشت: سازمان پسماند به عنوان متولی اصلی جمع آوری زباله ها هیچ اطلاعی از لایحه مذکور ندارد و بارها مطالبه ارائه لایحه جامع جمع آوری مکانیزه زباله ها از سطح مناطق ۱۰ گانه شهرداری کرج مطرح شده اما اجرایی نشده است. این در حالی است که به گفته حسن مدیر روستا معاون خدمات شهر، شهرداری کرج، تهیه نقشه ها و جانمایی سطل های زباله مد نظر توسط اصغر نصیری که اکنون مسئولیت مدیر عاملی سازمان پسماند را بر عهده دارد و در آن زمان جانشین خدمات شهر، شهرداری کرج بوده، انجام شده است.

 

وی در حالی یکی دیگر از علت های مخالفت خود را تامین بار مالی لایحه پیشنهاد خرید سطل های زباله مکانیزه کسر از ردیف احداث سایت های اضطراری اسکان دانست که در حال حاضر بیش از ۸ ماه از سال گذشته و عملا امکان احداث سایت اضطراری اسکان در کرج به دلیل از دست رفتن شرایط زمانی اجرای پروژه های شهرداری وجود ندارد.

 

به نظر می رسد حسین محمدی عضو شورای شهر کرج فراموش کرده، یکی از علل عقب ماندگی شهرداری کرج در سال گذشته، عدم توافق و توفق شورای اسلامی در انتخاب شهردار بوده است.

 

اما مهدی حاجی قاسمی دبیر اول شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه محلات و معابر اصلی شهر نیازمند نصب سطل زباله مکانیزه هستند، گفت: گرچه نقدهایی به این موضوع وارد است، همانطور که به نحوه آسفالت ریزی معابر نیز نقدهایی وجود دارد اما باید پذیرفت که خدمات شهری تعطیل بردار نیست و امیدوارم که با لایحه موافقت شود، ضمن آنکه رفع نواقص نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

 

احد رسولی نیز در موافقت با لایحه مذکور بیان داشت: متاسفانه بنده برای نصب یک عدد سطل زباله مکانیزه در یکی از محورهای پُرجمعیت و پُرتردد بارها با مدیر منطقه گفتگوی تلفنی و حتی بازدید میدانی داشتم و در نهایت به همت سازمان خدمات موتوری این مهم محقق شد و حداقل در ۲۰ آدرس نیز نیاز مبرم به نصب سطل زباله وجود دارد، لذا ضمن احترام به دیدگاه همکار محترم اما به راستی چه کسی پاسخگوی مطالبات بر حق شهروندان خواهد بود؟

 

مخالفت حسین محمدی حتی با مخالفت عباس زارع نیز روبرو شد و رئیس شورا نیز طی سخنانی به مطالبات و درخواست های متعدد شهروندان برای نصب سطل زباله در محلات و محل سکونت خود اشاره کرد.

 

پس از بحث و تبادل نظر اعضاء، در نهایت هر چند که اعضای شورای شهر در موافقت با طرح مذکور سخنانی را مطرح کردند اما از آنجایی که شورای پنجم به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست، نمایندگان مردم در نود و نهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج با لایحه ارسالی از سوی شهرداری این کلانشهر مبنی بر تخصیص ۲۰ میلیارد ریال جهت خرید سطل زباله مکانیزه مخالفت کردند.