سیرود روستای در استان البرز جایی نزدیک پایتخت است که به دلیل صعب‌العبور بودن از راه دسترسی بی‌بهره مانده و مشکلات اهالی با آمدن فصل سرما دوچندان می‌شود.

 

به گزارش روزنامه البرز فردا به نقل از خبرنگار مهر،نیوشا فتحی زاده: روستای سیرود در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ واقع‌شده است، این روستا در ارتفاع دو هزار و ۲۵۰ متری از سطح دریا و در منطقه‌ای کوهپایه‌ای قرار دارد، اطراف این روستا با دیواره‌های بلند و بسیار زیبای صخره‌ای احاطه‌شده است.

 

روستای سیرود در کنار رودخانه‌ای دائمی و زیبا قرار دارد که هم‌نام خودِ روستا است و مسیر عبوری رودخانه از میان‌کوه‌های آن منطقه موجب شده تا شاخه‌هایی از این رودخانه در برخی قسمت‌ها به‌صورت آبشارهای کوچک در دل کوه خودنمایی کرده و منظره‌ای بسیار زیبا را به وجود آورد.

 

اما در کنار تجمیع این زیبایی‌ها متأسفانه صعب‌العبور بودن مسیر دسترسی به این روستا و عدم وجود یک‌راه روستایی مناسب اهالی را با مشکل مواجه کرده است به‌ویژه آنکه در فصل سرد سال و هم‌زمان با شروع بارش‌ها مشکلات روستاییان سیرود دوچندان می‌شود.

 

اما خوشبختانه در سال‌های اخیر اقدامات مثبتی برای ساماندهی و تعریف یک‌راه روستایی مناسب برای رفت‌وآمد به سیرود پیگیری شده ولی مثل بسیاری دیگر از پروژه‌ها کمی با تعلل همراه بوده است، دراین‌باره از سوی فرماندار شهرستان ساوجبلاغ در گفتگو با خبرنگار مهر توضیحاتی ارائه‌شده است که در ادامه می‌خوانید.

 

 

 

ابوالقاسم پالیزگیر در خصوص روستای سیرود و آخرین اقدامات انجام‌شده در حوزه راه‌سازی، گفت: روستای سیرود از آخرین روستاهای بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ است و با روستایی که مسیر دسترسی آن آسفالت شده است حدود ۱۸ کیلومتر فاصله دارد.

 

وی در ادامه بیان کرد: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، این روستا حدود ۵۶ خانوار و ۱۲۹ نفر جمعیت دارد و در بین روستای سیرود و ولیان دو روستای دیگر هم به نام‌های «اسکول دره» و «سپیداران» قرارگرفته‌اند که هرکدام به ترتیب ۵۷ و ۴۷ خانوار جمعیت دارند.

 

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ عنوان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون متأسفانه رسیدگی به روستای سیرود مورد غفلت واقع‌شده است، اگر در طول این سال‌ها در هر مقطعی تنها در یک کیلومتر از راه روستایی منتهی به سیرود عملیات آسفالت صورت می‌گرفت اکنون در کل این مسیر شاهد یک‌راه آسفالته بودیم.

 

پالیزگیر در ادامه افزود: طی چند سال گذشته و در سه مرحله برای آسفالت کردن راه روستایی سیرود تأمین اعتباری را منظور کرده‌ایم و خوشبختانه تاکنون پیشرفت خوبی در اجرای آن حاصل‌شده است.

 

وی ادامه داد: عملیات خاک‌برداری این پروژه ۹۵ درصد و عملیات خاک‌ریزی آن‌هم ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ گفت: پیشرفت فیزیکی کار درانجام عملیات زیرسازی و روسازی راه روستایی سیرود هم به ترتیب ۸۵ و ۶۰ درصد است.

 

پالیزگیر توضیح داد: در انجام عملیات راه روستایی سیرود اجرای دو دهانه پل و اجرای دیوار حائلی که بیش از ۱۲۵ متر طول دارد هم کارشده است و درمجموع پیشرفت فیزیکی این پروژه حدود ۵۰ درصد است.

 

عملیات آسفالت راه روستایی سیرود به زودی خاتمه می‌یابد

 

وی اظهار امیدواری کرد که تا قبل از شروع روزهای سرد سال انجام عملیات آسفالت راه روستایی سیرود انجام شود و در فاز نخست که حدود شش کیلومتر است این عملیات به اتمام برسد.

 

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ در پایان اضافه کرد: برای فازهای بعدی هم در سال آینده تأمین اعتبار کرده و عملیات اجرایی را دنبال خواهیم کرد.

 

روستاها ازجمله کانون‌های مهم و تأثیرگذار در اقتصاد مقاومتی هستند به همین منظور شناخت ظرفیت‌های موجود و برنامه‌ریزی برای معرفی این قابلیت‌ها می‌تواند در افزایش درآمد روستاییان و بالا بردن اشتغال و ماندگاری جمعیت روستایی و حتی در مواردی مهاجرت معکوس و بازگشت جوانان به روستاها مؤثر باشد.

 

بر کسی پوشیده نیست ماندگاری جمعیت روستایی درگرو ایجاد زیرساخت‌ها ازجمله در حوزه راه‌سازی است، در صورت تحقق این مهم می‌توان امیدوار بود که مهاجرت معکوس به وقوع بپیوندد در غیر این صورت خطری بزرگ جوامع روستایی را تهدید خواهد کرد.