جمعه : ۳ اسفند ۱۳۹۷

خانه» اخبار» سیاسی » ادامه دستگیری های روزانه، آزادسازی شبانه متکدیان مهاجر در استان البرز
تاریخ انتشار یکشنبه ۳ تیر ۹۷ - ۱۹:۴۵

ادامه دستگیری های روزانه، آزادسازی شبانه متکدیان مهاجر در استان البرز

اجاره بچه فقط شبی ۸ هزار تومان

 

روزانه در کرج ۳۰ متکدی خارجی دستگیر می‌شوند ولی به علت نبود شرایط مساعد برای ساماندهی همیشگی، شب آزادسازی شده و به سرجای خود برمی‌گردند.

 

به گزارش البرز فردا به نقل از فارس چرخه دستگیری و آزادسازی متکدیان خارجی که بعضاً از پاکستان وارد کشور شده و شکل و شمایل نامناسبی به شهرها، ازجمله کرج داده‌اند، ادامه دارد و اینکه مقصر اصلی ادامه این وضعیت نابسامان کدام ارگان و نهاد است، هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 

سر هر چهارراهی که توقف می‌کنی، دستی تا آرنج وارد اتومبیل شده و با زبانی لهجه‌دار تقاضای پول می‌کند، بچه‌ای هم در آغوش دارد که معمول شیشه‌ای با محتویات عجیب بر دهان گذاشته و بی‌وقفه سر می‌کشد، در بعضی مواقع هم بچه خردسال دیگری افتان‌وخیزان این زنان را همراهی می‌کنند.

 

 

 

زمانی که قرار بر این می‌شود، این متکدیان توسط شهرداری جمع‌آوری شوند، میدان اول به دوم نرسیده چنان غیبشان میزند که گویی از ابتدا در خیابان حضور نداشته‌اند، اطلاع‌رسانی برای فراری دادن این افراد چنان قوی و به‌موقع انجام می‌شود که حیرت‌آور است و صدالبته که همین مسئله نشان‌دهنده وجود دست‌های هدایتگر و سامانده ای است که قطع منفعتی عظیم پشت پرده تکدیگری مهاجرین غیرقانونی دارد.

 

به گفته یکی از مأمورین مدیریت شهری متکدیان مهاجری که در سطح کرج اقدام به صدقه خواهی از مردم می‌کنند، حاشیه‌نشین شهرهای اقماری استان البرز هستند و هر صبح با یک خودرو تحت سرپرستی فردی که وی را ارباب می‌نامند، وارد شهر شده و شب‌ها نیز توسط همان فرد جمع آمری می‌شوند، این متکدیان روزانه از درآمد خود مبلغی را به ارباب می‌دهند و کسی از این مهاجرین نمی‌تواند بدون هماهنگی و اجازه وی در سطح شهر مستقلأ گدایی کند.

 

 

 

این مأمور مدیریت شهری افزود: این متکدیان حتی اقدام به کرایه کودک از دیگر حاشیه نشینان می‌کنند و درازای پرداخت ۸ الی ۱۵ هزار تومان روزانه، کودکان معصوم را با خود در خیابان‌ها به این‌ور و آنور می‌کشانند تا ترحم مردم را جلب کرده و گدایی کنند.

 

در این رابطه به گفتگو با مدیرکل بهزیستی استان البرز پرداخته و دلیل عدم ساماندهی این افراد را برای همیشه جویا شدیم.

 

اسدالله حیدری به خبرنگار فارس استان البرز گفت: متأسفانه مهاجرت متکدیان خارجی به استان البرز زیاد است و از مردم می‌خواهیم به این افراد پولی پرداخت نکنند تا برای گدایی بیشتر تشویق نشوند.

 

وی مهم‌ترین عامل جلوگیری از تکدی گری را عدم توجه مردم و کمک به این افراد دانست و اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیأت وزیران جمع‌آوری و ساماندهی این افراد به عهده شهرداری‌ها و نیروی انتظامی است و برای متکدیان مهاجر نیاز به تشکیل ستادی وجود دارد که ساماندهی آنان را به عهده بگیرد و در این ستاد دستگاه‌های مختلفی حضورداشته باشند.

 

مدیرکل بهزیستی استان البرز افزود: برای رفع مشکلات و وضعیت نامناسبی که این افراد در سطح شهر به وجود می‌آورند نیاز به شرح وظایف وجود دارد که به نظر می‌رسد در استان البرز این شرح وظایف چندان جدی و موردتوجه نیست.

 

حیدری ادامه داد: متکدیان خارجی که در استان البرز هستند، بیشتر پاکستانی بوده و از مرزها به‌طور قاچاق عبور می‌کنند و برای حضور آنان که بعضاً بیماری‌های ناشناخته دارند و اکثر، به دلیل مجازات عمل سرقت، قطع عضو هستند (و اینجا از همان معلولیت برای جلب ترحم مردم استفاده می‌کنند) نیاز به کمپ‌هایی مخصوص وجود دارد.

 

وی بابیان اینکه حتی اگر در استان البرز هم این کمپ‌ها نباشد، می‌بایست در استان‌های هم‌جوار این ساماندهی صورت پذیرد، بیان کرد: تکدی گری پدیده‌ای بسیار پیچیده‌ای است و برخورد با این معضل نیز می‌بایست پیچیده باشد، بخشی از این متکدیان مجرم هستند چراکه اگر فردی سه بار اقدام به تکدی گری کند مجرم محسوب می‌شود، اما مهم‌ترین موضوعی که در این خصوص وجود دارد این است که مردم نباید کمک‌های خود را به این افراد انجام دهند، چراکه توجه به این افراد، تکدی گری را افزایش می‌دهد.

 

این مسئول البرزی در ادامه گفت: یقیناً حضور این افراد در سطح شهر سیمای نامناسبی ایجاد خواهد کرد و در این خصوص دستگاه‌های متولی باید جدی‌تر ورود نمایند.

 

حیدری افزود: در غربال و ساماندهی متکدیان خارجی، قطع باید شرایط مناسبی در استان فراهم شود، در حقیقت وظیفه شهرداری است که در حوزه خود برای جمع‌آوری متکدیان اقدام کند ولی تنها جمع‌آوری کافی نیست، فرمانداری نیز به‌عنوان متولی اصلی، باید جایی را آماده‌سازی و در اختیار نماینده فرمانداری برای اسکان مهاجرین متکدی و تعیین تکلیف نهایی آنان قرار دهد.

 

شهرداری جمع‌آوری این متکدیان را روزانه در دستور کار قرار دارد و روزانه بالغ‌بر ۳۰ نفر جمع‌آوری می‌شوند، اما به دلیل عدم وجود دستور قضایی، آن‌ها را تا ۸ شب نگهداری کرده و سپس رها می‌کنند، مجوز نگهداری این افراد را باید دادستانی صادر نماید ولی بنا به مصالحی دادستانی به‌هیچ‌عنوان اجازه نگهداری شبانه‌روزی این افراد نمی‌دهد، همچنین اکثر پاکستانی‌هایی که در کرج تکدی گری می‌کنند خانم هستند و چون محارم ندارند نمی‌توانند از مرز شوند.

 

 

 

این چرخه دستگیری‌های روزانه و آزادسازی شبانه همچنان ادامه دارد و گویا پایانی بر وضعیت نابسامان این مهمانان ناخوانده نیست، بهزیستی، نیروی انتظامی، شهرداری و یا دادگستری، فرقی ندارد، آنچه اکنون مهم‌تر از صحنه‌های زشت گدایی در جامعه است، وضعیت ناگوار کودکانی است که اسیر دست سودجویان و سوءاستفاده گران از احساسات همنوع دوستی مردم است.

 

با گرم‌تر شدن هوا وضعیت این کودکان نیز در این چرخه، وخیم‌تر خواهد شد و حضور فعالان حمایت‌کننده از حقوق کودکان ضروری است.

 

امیدواریم ارگان‌ها و نهادهای استان البرز به یک وفاق و جمع‌بندی نهایی برای ساماندهی این مشکل برای همیشه برسند.

نظر خود را بگذارید