به گزارش البرزفردا، کمپین سه شنبه های بدون خودرو کمپینی است که به منظور فرهنگ‌سازی برای کاهش استفاده از خودروهای شخصی و به تبع آن کاهش آلودگی هوا راه‌اندازی، توسط یک گروه تلگرامی کوچک با مدیریت یک جوان اراکی آغاز به کار کرد.
این کمپین اکنون بیش از ۲۵ استان و ۱۱۵ شهر کشور و بسیاری از مسئولان محیط‌ زیستی را با خود همراه کرده است.
در این کمپین برآن شده اند که با هدف استفاده کمتر از خودروهای تک‌سرنشین از این طریق شهروندان حداقل در روزهای سه‌شنبه به‌جای استفاده از خودروی شخصی که باعث ایجاد آلودگی هوا می شوند، گزینه‌های جایگزین مثل دوچرخه‌سواری، پیاده روی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را برای انجام امورات روزمره استفاده کنند.
در بهمن ماه ۱۳۹۴، تشکیل ستاد اجرایی این پویش به همراه تدوین آئین‌نامه‌، دستورالعمل‌های اجرایی و تفاهم‌نامه‌های مربوط در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان، با همکاری کمیته دوچرخه‌سواری همگانی کشور و دفتر مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیگیری شد.
از ویژگی‌های این پویش ، ایجاد نشاط و سلامت جسمی و روحی در شهروندان، توسعه فرهنگ پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری،کمک به کاهش آلودگی هوا و صدا و سایر آسیب‌های ناشی ازآن، کاهش خودروهای تک‌سرنشین و افزایش ظرفیت تردد خودروهای عمومی، ارتقای نقش حمل و نقل عمومی و تغذیه آن از طرف افراد پیاده و دوچرخه‌سواران، صرفه‌جویی اقتصادی خانواده و جامعه در مصرف سوخت، اشتغال‌زایی از محل توسعه خدمات حمل و نقل عمومی، دوستی مستقیم با محیط زیست و سلامت از طریق کاهش وسایل نقلیه موتوری به عنوان اصلی‌ترین مولد آلاینده‌ها و منتشرکننده گازهای سمی همچون co2 است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرزدر گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص این کمپین ضمن تاکید بر پیگیری واجرای طرح مذکور در استان افزود: با توجه به وضعیت کیفی هوا در شهرستان کرج و نقش منابع متحرک مثل خودروها در تشدید آلودگی کلانشهر کرج( ۶۲ درصد) ، یکی از راهکارهای اصلی برای کاهش آلودگی هوا ، استفاده از دوچرخه به عنوان یک وسیله حرکت پاک است که علاوه بر کاهش آلودگی هوا ، در سلامت جسم و روح مفید خواهد بود.
فردین حکیمی گفت: اجرای پویش های سه شنبه های بدون خودرو می تواند در ترویج و ترغیب افراد به استفاده از دوچرخه نقش مهمی داشته باشد لیکن بسترسازی و ایجاد زیر ساخت مناسب برای استفاده از عمومی در سطح شهر باید مهیا گردد.
وی در ادامه ضمن قدردانی از مدیر کل ورزش و جوانان استان البرز به دلیل اجرای برنامه های پویش سه شنبه بدون خودرو و ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه یاد آور شد : با حضور دکتر غفرانی این پویش بصورت هفتگی و مستمر در شهر کرج و برخی شهرستان ها اجرا می شود ولی متاسفانه با عدم همراهی و اقبال برخی دستگاههای مرتبط با آن، مواجه می باشد.