سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار اسلایدر» اخبار برگزیده» مدیریت شهری » نصیری به تعهد خود عمل نکرد
تاریخ انتشار جمعه ۱۲ آبان ۹۶ - ۱۷:۴۰

نصیری به تعهد خود عمل نکرد

مدیران وارداتی در شهرداری کرج

نماینده ولی فقیه در استان: از نیروی های بومی استفاده شود

عباس زارع: شهرداری از بکارگیری نیروهای غیر بومی خودداری کند

رحیم خستو:باوجود نیروهای متخصص و بومی در شهرداری کرج نباید از نیروهای غیربومی استفاده کرد

هنوز یک ماه از اولین جلسه نصیری شهردار کرج با معاونین و مدیران مناطق ده گانه و سازمانهای تابعه شهرداری کرج نمی گذرد که سوت قطار تغییرات شهرداری کرج آنهم از نوع مدیران وارداتی رقم خورد و شهردار کرج در اولین اقدام پس از برخی از انتصابات جزیی همچون انتخاب مدیرکل حوزه و افرادی که در دفتر وی مشغول به کار هستند، اقدام به جابجایی دو مدیر ارشد در شهرداری کرج نمود.

محمد کریم شفیعی و سهیل کوثری که در همان جلسه بعنوان مشاوران شهردار در دو حوزه بخش اجرایی و برنامه ریزی معرفی شده بودند پنجشنبه گذشته و پس از آنکه نصیری موافقت حضور این افراد در شهرداری کرج را از شورای شهر گرفت به سمت قائم مقام و معاونت برنامه ریزی شهرداری کرج منصوب نمود.

کریم شفیعی که مدیریت اش را از شهرداری پاکدشت آغاز کرده و مهمترین مسئولیتش معاونت حمل و نقل و ترافیک در شهرداری منطقه یک و دو تهران بوده است، بر جای یکی از باسابقه ترین نیروهای شهرداری کرج که هم سابقه نمایندگی مجلس ، فرماندار و هم سابقه شهردار بودن را در رزومه خود دارد، می نشیند و رضاحسینی با بیش از ۲۵ سال سابقه به گوشه ای از رینگ می رود.

سهیل کوثری هم که مهمترین سابقه اش معاونت سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران بوده است بر جای بهروز آقامحمدی یکی از مدیران باسابقه شهرداری کرج می نشیند.

نصیری در اولین جلسه خود با مدیران شهرداری می گوید: برای آگاهی از شیوه کار و روند فعالیت های مدیران مختلف شهرداری کرج، برنامه ارزیابی دو ماه در نظر گرفته شده است بر این اساس که در مدت زمان پیش بینی شده همه اقدامات و عملکرد مدیران فعلی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد؛ قابل ذکر است، نتیجه ارزیابی های صورت گرفته مبنای جابجایی مدیران خواهد بود.

اما هنوز یک ماه از این سخنان نمی گذرد که شهردار کرج تغییراتش را کلید می زند. او پس از این انتصاب ها، لایحه ای را نیز تنظیم کرده و به شورای شهر می فرستد تا در به صورت دوفوریتی در دستور کار شورا قرار گرفته و با انجام ماموریت ۷ تن دیگر از افرادی که وی از استان مرکزی و تهران به کرج می آورد موافقت نمایند.

هر چند که شنیده ها حاکی است، شهردار کرج در حال تهیه لایحه دوفوریتی دیگری نیز برای معرفی دو نفر دیگر به شورای اسلامی برای حضور در مدیریت های شهرداری است.

در حال حاضر شهرداری کرج ، یک قائم مقام، ۶ معاونت بعنوان مدیریت های ارشد ستادی دارد که از این ۷ مسئولیت مهم در شهرداری کرج، دو تن از شهرداری تهران وارد شهرداری کرج شده اند.

گفته می شود ۷ نفری که در لایحه شهرداری کرج حضور معرفی شده اند، قرار است در پست های کلیدی و ارشد شهرداری کرج قرار گیرند.

این بدان معنی است که نصیری قصد دارد کلیه معاونت های خود را از تهران به کرج گسیل دارد. افرادی که رزومه برخی از آنان به گونه ای است که نمی توان نامی ازشان در رسانه های مختلف حتی رسانه های خود شهرداری دید.

در لایحه ۱۰۷۰۴۰/۹۹ شهرداری کرج که به تاریخ ۹/۰۸/۹۶ تنظیم شده است نامه هفت نفر دارای سوابق مدیریتی دیده می شود.پرسابقه ترین این افراد را شاید بتوان مجید عسگری دانست. او که در سالهای ۹۱ و ۹۲ مدیریت منطقه ۷ شهرداری کرج و مدیرعاملی سازمان میادین را برعهده داشته است.

مراد کردی که به نوشته برخی از کانالهای تلگرامی قرار است در معاونت مالی اقتصادی شهرداری بنشیند، یار غار شهردار نصیری است. مرادی که سخنگوی ائتلاف متخصصین مدیریت شهری بوده ، مهمترین مسئولیت مدیر کلی برنامه‌ریزی و کنترل و عملکرد معاونت مالی اداری شهرداری تهران بوده است.

مدیر دسته چندمی شهرداری تهران اکنون قرار است مدیریت ارشد معاونت اداری مالی شهرداری کرج را بر عهده بگیرد. البته نباید در این میان عامل دوست خوب بودن را هم فراموش کرد چرا که مرادی سخنگوی ائتلافی بوده است که اصغر نصیری شهردار کرج سرلیستی این ائتلاف را بر عهده داشته است.

مهمترین شغل اصغر مرادی که او هم به جمع مدیران شهرداری کرج خواهد پیوست کارشناسی اداره کل مالی و اموال شهرداری تهران را داشته است. او در یادداشتی در روزنامه جهان صنعت به تقبیح عملکرد قالیباف و همچنین دفاع تمام قد از نجفی شهردار جدید تهران می کند. او در این یادداشت خود می نویسد: «به جرات می توان گفت که شهرداری تهران سالها بود که به جای انکه بیشتر به فکر مردم و ساخت شهری بر پایه اصول فنی باشد، درگیر بازی های سیاسی شده بود که همین امر باعث می شد تا روند رسیدن به هدف ها کند شود. اما این انتقاد به این معنا نیست که شهردار و اعضای شورای شهر فعلی از این گزند در امانند.»

رضا تقوی هم از کارکنان شهرداری تهران است که نامش در این لایحه ذکر شده که خبرنگاران این روزنامه تنها توانستند به مشاور اجرایی مدیر عاملی سازمان مدیریت پسماندی وی برسند. او ظاهرا در حوزه پسماند فعالیت داشته و  از وی سابقه و یا رزومه قابل دفاع دیگری به دست نیامده است.

محمد مسیبی یکی دیگر از افرادی است که در لایحه شهردار کرج به جهت معرفی برای مسئولیت های ارشد شهرداری نامش دیده می شود، او از کارکنان سازمان قطارشهری است. و تنها می توان همان را که در لایحه شهرداری از آن ذکر شده ، گفت.

اما در این میان اعضای شورای اسلامی شهر کرج با حضور مدیران غیر بومی مخالفت داشته و معتقدند که می بایست از ۱۳ هزار پرسنل شهرداری کرج استفاده نمایند.

شانزدهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج، جلسه ای بود که اعضای شورای نسبت به معرفی مدیران غیر بومی انتقادات جدی ای را به شهرداری اعلام کردند.

عباس زارع رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر کرج در این خصوص می گوید: بکارگیری استعدادهای موجود در استان  برای سمت های مدیریتی اقدامی مهم است که در قالب اجرای آن در شهر نیروهایی پرورش داده شود تا کلانشهر نیازمند ورود نیروهای معمولی از استان های دیگر نباشد.

وی در ادامه می گوید: متاسفانه در طی ۴۰ روز گذشته مدیران غیرالبرزی وارد استان شده اند که به عنوان نماینده مردم در پارلمان شهری درخواست دارم که اگر نیاز بکارگیری نیروی انسانی جدید برای پست های مدیریتی در شهرداری است از توان ظرفیتی و پتانسیل نیروهای فعال استانی استفاده شود.

درادامه این جلسه نیز محمد نبیونی رییس شورای اسلامی شهر کرج عنوان می کند: صدور احکام و بکارگیری نیروهای استخدامی جدید در شهرداری کرج بدون اطلاع و مصوبه شورای شهر غیر قانونی است و بکارگیری هر نیرویی در پست های معاونتی و مدیریتی شهرداری کرج منوط به اخذ مجوز از شورای اسلامی این کلانشهر است.

رحیم خستو یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر کرج نیز در نوزدهمین جلسه رسمی شورای شهر در این خصوص می گوید: شهرداری کرج شورا را مقابل عمل انجام‌شده قرار ندهد

وی با بیان اینکه شهرداری نیروهای متخصصی دارد که بومی این استان هستند اظهار می دارد: باوجود نیروهای متخصص و بومی در شهرداری کرج نباید از نیروهای غیربومی استفاده کرد و از ظرفیت‌های خود استان باید بهره برد.

به نظر می رسد اعضای شورای شهر می بایست اگر هم قرار است با حضور مدیران غیر بومی در استان موافقت نمایند بهتر است با حضور مدیرانی موافقت کنند که حداقل از سابقه و رزومه قابل دفاعی برخوردار باشند نه اینکه مدیریت های دسته چندمی شهرداری تهران، مدیران ارشد شهرداری کرج شوند.

در چند روز گذشته شهردار کرج در مصاحبه ای در پاسخ به انتقادات وارده در خصوص بکارگیری نیروهای غیر بومی در شهرداری می گوید: استفاده از نیروهای غیر بومی در شهرداری محدود خواهد بود.

هر چند شهردار کرج دایره محدودیت این نیروها را اعلام نکرده است اما به نظر می رسد با توجه به اینکه در حال حاضر چندین نفر از نیروهای غیر بومی همچون مدیر کل حوزه دفتر، قائم مقام و معاونت برنامه ریزی و ۷ نفر دیگر که در لایحه شهرداری آمده است و همچنین دو نفر دیگر که قرار است به زودی لایحه آنها ارسال شود، همچنین چهار نفر نیرویی که به دستور محسنی مدیر کل حوزه به شهرداری کرج استخدام شده اند را در کنار داماد و همسر دو تن از اعضای شورای شهر کرج قرار دهیم نمودار ترسیمی نمودار محدود نخواهد بود.

 

 

عبدالرحمان کمالی

نظر خود را بگذارید