سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اجتماعی» اخبار» اخبار اسلایدر» اخبار برگزیده » آقازاده دکتر بهمنی، شهردار هشتگرد شد
تاریخ انتشار جمعه ۳ شهریور ۹۶ - ۲۰:۳۰

آقازاده دکتر بهمنی، شهردار هشتگرد شد

انتخاب بهمنی، رانت یا استحقاق!

به گفته برخی امیر بهمنی مدرک دکترایش را با شرایط ویژه اخذ نموده است

در اولین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر هشتگرد، به ناگاه نامی برای نامزدی تصدی پشت شهرداری هشتگرد شنیده می شود که پیش از این تنها در میان جمع کوچکی از منتخبین به شنیده شده بود.

چهار نفر از اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر هشتگرد در اولین جلسه رسمی شورا پس از تحلیف، به ناگاه ۱۸ گزینه ای را که برای تصدی این پست مطرح شده بود، کنار گذاشته و نام فردی به میان می آید که در مرحله اول نام وی رد شده بود.

امیر بهمنی فرزند محمود بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی ، به ناگاه و در میان بهت محافل سیاسی، با چهار رای علی جوادی ، رسول انصاری ، رضا اخلاقی و حسین جوادان به عنوان گزینه تصدی شهرداری هشتگرد معرفی می شود.

به محض معرفی امیر بهمنی به عنوان شهردار جدید هشتگرد سه تن دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر هشتگرد با انداختن رای سفید جلسه را ترک می کنند.

پس از این اقدام انتقادات بسیاری به اعضای شورای شهر هشتگرد وارد می شود. برخی این اقدام اعضای شورا را اقدامی غیر اخلاقی در راستای پای بندی به جلسات غیر رسمی و بررسی گزینه های پیشنهادی می دانند و عده ای دیگر انتخاب بهمنی را بدون داشتن حتی یک روز تجربه کاری در بخشهای اجرایی کشور توهینی به شعور مردمی که به اعضای شورای شهر رای دادند می دانند.

 

اما امیر بهمنی کیست:

امیر بهمنی ، فرزند محمود، ۳۳ ساله دارای دو فرزند، فارغ التحصیل رشته عمران از دانشگاه تهران، و مهندس ناظر و عضو رسمی سازمان نظام مهندسی.

امیر بهمنی در معرفی خود در تبلیغات انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران می گوید: امیر بهمنی، استاد دانشگاه و دارای ثبت اختراع و مقالات چاپ شده در نشریات بین المللی در حوزه عمران و شهرسازی

او به نکته ای در روزمه  خود اشاره می کند که معمولا کمتر کسی به آن می پردازد: سابقه در انجام پروژه های گسترده پیمانکاری!!

هر چند که گفته می شود وی مدیر عامل یک شرکت سرمایه گذاری عمرانی نیز می باشد که به دلیل به قطعیت نرسیدن این روزنامه در این خصوص از تایید آن خودداری می کنیم اما وی خود می گوید که در پروژه های گسترده پیمانکاری حضور داشته است.

امیر بهمنی که در آخرین دوره شورای اسلامی شهر تهران با کد انتخاباتی ۲۵۷۴ نامزد شده بود توانست در این دوره از رقابت های انتخاباتی شهر تهران با  کسب ۱۱۲۳ رای رتبه ۴۲۵ ام رقابت های پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران را از آن خود نماید.

به نظر می رسد که بر خلاف پدر رویه ای اصولگرایی احمدی نژادی نداشته و با حمایت از سیاست های دولت خود را فردی اعتدال گرا معرفی می کند.

وی در خصوص اقدامات دولت یازدهم می گوید: در دولت یازدهم زمینه های خوبی پس از برجام ایجاد شده است. امینت اقتصادی و سیاسی کشور بیش از پیش شده است و کشور های خارجی تمایل بیشتری برای حضور و سرمایه گذاری در کشور ایران را دارند.

وی همچنین انتقاداتی را نیز نسبت به شهردار پیشین تهران داشته و می گوید: یکی از علت هایی که شهر تهران در حال حاضر به چنین مشکلاتی دچار شده است، وجود و انتخاب قالیباف به عنوان شهردار تهران است.

 

ماجرای تحصیلات عالی امیر بهمنی

امیر بهمنی فرزند محمود بهمنی که ریاست بانک ملی ایران را برعهده داشت همواره با حاشیه هایی مواجه بوده است ، از جمله حاشیه های جدی ای که باعث شد تا نام وی نیز لیست بورسیه ای ها بر سر زبان ها بیفتد ماجرای ورود بدون کنکور وی به مقطع دکترا بوده است. هر چند که وی اخذ مدرک دکترای خود را کاملا قانونی و بدون رانت می داند.

معمولا برخی از مطلعین از چهار روش برای تحصیل استفاده می کنند:

در روش نخست که به دانشگاه هاوایی معروف شده بود، مسئولان محترم با هزینه ای در حد ده میلیون تومان با گرفتن مدرک از یکی از دانشگاه های بی اعتبار داخلی دکتر می شدند.

روش دوم گرفتن مدرک از نمایندگی های جعلی دانشگاههای خارجی است

در روش سوم، دکترای مکاتبه ای از دانشگاههای غیرمعتبرخارجی مدرک گرفته شده است و با پرداخت ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان، توسط تعدادی از مسئولان خریداری می شود.

اما در چهارمین و پیچیده ترین روش که با مشارکت وزارت علوم انجام می شود، فرد به جای شرکت در کنکور، نامه ای از وزارت علوم مبنی بر تبدیل بورسیه خارج به داخل دریافت کرده و به راحتی در رشته دکتری در یکی از دانشگاههای داخل کشور تحصیل می کند، اولین مورد مطرح شده از این روش مربوط به مهرداد بذرپاش، آخرین رییس سازمان ملی جوانان در دولت نهم باز می گردد که توسط سایت بازتاب افشا شد و مورد دوم حمیدرضا افراشته، داماد خواهر احمدی نژاد بود و مورد سوم نیز امیر بهمنی، آقازاده رییس کل بانک مرکزی است.

برخی معتقد ند که روش اول تا سوم فقط در حد سوءاستفاده از مدرک و خرید آن بود، اما روش چهارم به بی اعتبار شدن معتبرترین دانشگاه های کشور می انجامد.

در نامه ای که مسلمی نائینی مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور به ریاست دانشگاه تهران می نویسد آمده است: بدینوسیله آقای امیر بهمنی از پذیرفته شدگان بورس دکتری تبدیل به داخل و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران – سازه برای ادامه تحصیل در دوره دکتری با رعایت مفاد بخشنامه شماره ۶۸۲۵۹/۲ مورخ ۱۱/۱۰/۱۳۸۹ معاونت آموزشی معرفی می گردد. خواهشمند است دستور فرمائید در خصوص پذیرش ایشان اقدام و نتیجه را اعلام فرمایند.

بدیهی است طبق مصوبات شورای مرکزی بورس، شهریه تحصیلی ایشان در صورت اخذ پذیرش به مبلغ چهارصد میلیون ریال (۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال پرداخت خواهد شد. لازم به ذکر است دانشگاه موظف است شهریه های پرداختی را به نحو ذیل هزینه نماید:

۴۰% شهریه برای رساله دانشجو در اختیار استاد راهنما.

۴۰% شهریه برای تقویت دوره های تحصیلات تکمیلی گروه (حق التدریس اساتید راهنما و مشاورین).

۲۰% شهریه در اختیار دانشگاه.

هر چند امیر بهمنی معقتد است که وی بدون هیچ رانتی این اقدام را انجام داده است اما آیا برای همه افراد چنین نامه ای نوشته خواهد شد؟

وی در پاسخ به این شبهات می گوید: جزو دانشجویان نخبه ، دارای معدل بالای ۱۷ و چند مقاله ارائه شده در کنفرانسهای بین المللی هستم و این موضوع را اساتید و دانشجویان دانشگاه هم می دانند.

او با بیان این که از دانشگاه جان هاپکینز هم پذیرش داشتم، اظهار داشت: همانند دیگر دانشجویان تقاضای بورس وزارت علوم را دادم و کلیه شرایط نظیر مصاحبه علمی و اخلاقی، مقاله، شرط معدل و… را گذراندم و بعد از یک ماه مشخص شد قبول شده ام و دو، سه دانشگاه خارجی برای تحصیل به من پیشنهاد شد. اما بعدا دوستان پیشنهاد کردند تحصیل را در کشور خودمان انجام دهم و وزارت علوم نامه ای را به دانشگاه تهران ارسال کرد. ضمن این که با این وجود شرایط دانشگاه تهران از وزارت علوم هم سخت تر است و هنوز هم با وجود پایان یافتن ماه مهر، ثبت نام من در دانشگاه تهران انجام نشده است.

وی درباره مبلغ ۴۰ میلیون تومان هم گفت: تاکید بر این مبلغ هم نادرست است، چرا که وزارت علوم هزینه تحصیل کلیه دانشجویان بورس شده و حتی دیگر دانشجویان را می پذیرد.

امیر بهمنی در پایان گفت: خوشبختانه پایان نامه ارشد را هم با درجه عالی گذرانده ام و همه مدارک تحصیلی خود را نیز دارم و حاضرم ریز نمراتم را هم منتشر کنم.

 

به هر روی امیر بهمنی فرزند محمود بهمنی که پدرش نمایندگی مردم شهرستانی را بر عهده دارد که فرزندش مسئولیت شهردار شدن مرکز این شهرستان را بر عهده گرفته است، در همان بدو ورود با حاشیه های بسیاری مواجه شده است که عده ای حضورش را به دلیل استفاده از نام پدر که بعنوان ناظر بر فعالیت های شورای اسلامی شهر و روستای حوزه انتخابیه است می دانند و عده دیگری نیز بر این اعتقادند که وی به دلیل شایستگی هایش بر سکوی شهرداری رسیده است.

‌بند ب ماده ۱ ‌آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار در خصوص انتخاب شهردار می گوید: کسانی را می‌توان به سمت شهردار انتخاب نمود که دارای شرایط زیر باشند:

ب – حتی المقدور متأهل و دارای حداقل (۲۵) سال سن و (۵)‌سال سابقه اجرایی در موقع انتخاب شدن .

 

 

 

عبدالرحمان کمالی

 

نظر خود را بگذارید