سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار اسلایدر» اخبار ویژه» روزنامه البرزفردا» فرهنگی » با حضور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ جشن روز خبرنگار برگزار شد
تاریخ انتشار سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۶ - ۱۹:۲۲

با حضور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ جشن روز خبرنگار برگزار شد

5 (1) 5 (2)


رونمایی از نرم افزار جامع رسانه کوله پشتی توسط روزنامه البرز فردا

مراسم جشن روز خبرنگار در حالی برگزار شد که اولین نرم افزار جامع رسانه کوله پشتی استان البرز با حضور استاندار و معاون وزیر رونمایی شد.


در این مراسم که یکی از بزرگترین مراسمات روز خبرنگار در سالهای گذشته بود، دکتر حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اولین بار در سالهای گذشته وارد کرج شد و در این مراسم شرکت کرد.

وی که در دولت تدبیر و امید تلاش زیادی کرد تا مسایل مربوط به حوزه رسانه ای کشور را سامان دهد در این مراسم از آخرین اقدامات دولت خبر در حوزه رسانه ای خبر داد.

وی با اشاره به اینکه اصلاح قانون مطبوعات و دسترسی آزاد به اطلاعات از مهمترین اقداماتی است که در این دولت انجام شده است گفت متاسفانه در این مسیر  از ۴۰۰ دستگاهی که موظف به ارائه نام خود در سامانه ارائه اطلاعات شده اند تنها ۴۰ دستگاه به این مهم اقدام کرده است.

هیات رسیدگی به تخلفات رسانه ای تشکیل می شود

 

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  نیز در بخشی از این آیین با بیان اینکه این حجم استقبال حاکی از نگاه فرهنگی بر مدیریت استان البرز حاکم است،گفت: سیاست دولت برای دسترسی آزاد خبرنگاران به اطلاعات در دولت اجرایی شده است.

وی ادامه داد: براین اساس سامانه دسترسی آزاد اطلاعات طبق قانون فعال شده و ۴۰۰ دستگاه مشمول این قانون هستند؛در این قانون تمام دستگاه های حاکمیتی قوا مشمول طرح بوده و حتی موسسات خصوصی که سرویس عمومی می دهند همانند بانک ها و..باید پاسخگوی رسانه ها باشند.

انتظامی با بیان اینکه تا کنون ۴۰ دستگاه به این قانون پیوسته اند و دستگاه ها موظف به پاسخگویی در این زمینه هستند؛افزود: ساماندهی حرفه ای رسانه ها رویکردی است که در دولت دنبال می شود و با دو لایحه اصلاحی قانون مطبوعات و خبرگزاری ها و سازمان نظام رسانه ای که در کمیسیون دولت لایحه آن تقدیم شده بخشی از مشکلات رسانه ها را مرتفع خواهد کرد.

معاون وزیر ارشاد با اشاره به جزیئات این طرح گفت: طبق این قوانین تخلفات حرفه ای و جرایم رسانه ای در این زمینه در قالب نظام نامه ای ویژه پیگیری می شود و این روند از مجرای هیات رسیدگی به تخلفات سازمان رسانه ای انجام و نابسامانی ها سامان پیدا می کند.

انتظامی بیان کرد: پایین بودن سطح آموزش و مهارت تخصصی یکی از مشکلات فعالان  در این حوزه است و کسانی که تخصص کافی ندارند، نمی توانند رسالت خود را بنحو مناسبی انجام دهند، بر این اساس نیز تربیت نیروهای زبده در حوزه روزنامه نگاری شهری،روزنامه نگاری محیط زیست و ..ایجاد خواهد شد و خبرنگاران تخصصی در هر شاخه تربیت می شوند.

وی افزود: دولت با برنامه ریزی در مرکز مطالعات رسانه،دوره های تخصصی را برگزار می کند و روزنامه نگاران نیز به این مراکز مراجعه می کنند و ضمن آموزش، یارانه آموزشی نیز دریافت می کنند.

انتظامی گفت: اجرای طرح بیمه روزنامه نگاران نیزسیاست گذاری شده و ۴ سال است که با سیاست های تشویقی اجرایی می شود.

 

رسانه ها نقش ویژه ای در روشنگری افکار عمومی دارند

استاندار البرز از دیگر میهمانان این مراسم بود که با اشاره به پیگیری دولت برای اصلاح قانون مطبوعات و تقدیم لایحه آن به مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرایی شدن این قانون و رفع موانع، بخشی از مطالبات دیرینه صنفی رسانه ها محقق می شود.

سیدحمیدطهائی ادامه داد: رسانه ها با روشنگری و آگاهی بخشی، نقش ویژه ای در روشنگری اذهان عمومی دارند و این امر مسئولیت کمی نیست.

طهائی در ادامه با اشاره به ارزش های خبری و عنصر “بازخورد” نیز نکاتی را متذکر شد  و افزود: گاهی  بازتاب های یک خبر  از خود خبر ارزش خبری بیشتری پیدا می کند و این امر نیز به مهارت خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه بازمی گردد که چگونه پس از فرایند تولید خبر که پروسه ای حایز اهمیت است، نسبت به مخابره و انعکاس یک رویداد نیز افکار عمومی جامعه را جلب کنند و حتی فراتر از آن نقش تصمیم سازی را نیز عهده دار شوند.

استاندار البرز همچنین با بیان اینکه رسانه ها مسئولیت فرهنگسازی جامعه را نیز عهده دار هستند، گفت: کار فرهنگسازی نیز مسولیت کمی نیست و اینکه به همت شما نه فقط خبر اطلاع رسانی می شود که بازتاب خبری نیز نقش ویژه ای در تصمیم سازی دارد.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت بروز رسانی اطلاعات و اخبار همزمان با تحولات روز تصریح کرد: در دنیای امروز«اطلاعات»، ابزار قدرت است و مادامی که این ابزار را در اختیار دارید پا به پای تحولات روز در حرکت هستید نکته ای که رسانه ها در کار حرفه ای باید آن را مد نظر داشته باشند.

طهائی همچنین با مورد اشاره قرار دادن موضوع اصلاح قوانین مطبوعات در کشور که به همت دولت صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: شاید مهمترین خبر و نویدی که می توان در روز خبرنگار به اهالی رسانه داد این است که با اجرایی شدن قوانین اصلاحی در حوزه  مطبوعات،پس از مدت ها دغدغه تحقق مطالبات صنفی رسانه ها از مجرای این قانون همانند سایر صنوف محقق خواهد شد.

 

تلاش برای استفاده از فناوری های نوین در رسانه

بخشی از این مراسم اختصاص به رونمایی از نرم افزار جامع رسانه کوله پشتی روزنامه البرز فردا داشت.

زهرا کورانی مدیر مسئول روزنامه البرز فردا در خصوص این نرم افزار اظهار داشت: این نرم افزار با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و توجه دولت محترم برای رسیدن به دولت الکترونیک آماده و به بهره برداری رسید.

وی اظهار داشت: طراحی و مهندسی این نرم افزار که در آن فضای حقیقی کامل یک روزنامه در فضای مجازی تعبیه شده و خبرنگاران با حضور در این فضای مجازی تمامی مراحل تولید تا انتشار یک خبر را طی می نمایند به مدت یک سال و نیم و با حضور بیش از ۴۰ کارشناس حوزه نرم افزار انجام شده است.

وی ادامه داد: نرم افزار جامع رسانه کوله پشتی ، نرم افزاری است که در آن کلیه بخش های یک روزنامه، اعم از تولیدات رسانه ای، بخش تحریریه، بخش آگهی ها، حسابداری، چاپخانه، لیتوگرافی، توزیع، مشترکین، مخاطبین، به صورت آنلاین با یکدیگر در ارتباط بوده و تمامی این بخش ها با حضور در نرم افزار تحت وب، کلیه اقدامات خود را انجام می دهند.

مدیر مسئول روزنامه البرز فردا در بخش دیگری از سخنان خود به امنیت بالای این نرم افزار تحت وب اشاره کرده و اظهار داشت: از آنجایی که بحث امنیت این نرم افزار از جمله دغدغده مدیران روزنامه بوده است، برای آن سه مرحله امنیتی با درجه امنیتی بالا دیده شده است که امکان نفوذ به حداقل می رساند.

زهرا کورانی ادامه داد: توجه به اصل سرعت و دقت در انتشار مطالب در این نرم افزار کاملا دیده شده و تلاش گردیده تا خبرنگاران در سریعترین زمان ممکن خبر را تولید و سپس برای انجام تاییده هایی که در روزنامه های کشور مرسوم است، این خبر به سایر بخش ها ارسال و در نهایت خبر آماده انتشار در خروجی های فضای مجازی همچون تلگرام و پایگاه خبری شود.

وی افزود: در این مرحله تعداد کلیک های کمتر برای بالابردن سرعت فعالیت یک رسانه، از مهمترین اقداماتی بوده که دیده شده و سرعت تولید تا انتشار خبر را به کمتر از ۱۰ دقیقه رسانده است.

مدیر مسئول روزنامه البرز فردا در بخش دیگری از معرفی این نرم افزار اظهار داشت: فیش نویسی یکی از روشهای مهم و تاثیر گذار در بخش گزارش نویسی است. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که به شما امکان این را می دهد تا در سریعترین زمان ممکن ( کمتر از ۳۰ ثانیه) کلیه فیش های آماده شده در خصوص سوژه گزارش را به خبرنگار ارائه داده و همین امر باعث شده تا گزارش نویسان و خبرنگاران این روزنامه را از انبوهی از اطلاعات بیهوده که می بایست پیرامون یک سوژه گزراش را مطالعه نمایند رهایی یافته و مطالب تخصصی تر در اختیار مخاطبین قرار گیرد.

زهرا کورانی ادامه داد: نرم افزار جامع رسانه کوله پشتی به خبرنگاران این امکان را می دهد که در هر کجای دنیا که قرار داشته باشند با مراجعه به نرم افزار در هر زمان از شبانه روز، به اطلاعات خود دسترسی داشته و از آنان استفاده نمایند.

وی ادامه داد: این نرم افزار کمک شایانی به شفاف سازی رابطه بین مشترکان روزنامه با روزنامه آنهم از طریق ارائه اطلاعات به موقع ایجاد نموده است.

 

رونمایی از نرم افزار با حضور استاندار البرز

در پایان معرفی نرم افزار استاندار البرز با حضور خود از این نرم افزار رونمایی کرد.

وی با حضور در کنار این نرم افزار و انجام آخرین مرحله از اقدامات طراحی شده برای انتشار یک صفحه،  از این نرم افزار رونمایی نمود.

استاندار البرز در این رونمایی از تلاش های روزنامه البرز فردا در راستای بالا بردن سطح سواد رسانه ای استان البرز تشکر و قدردانی نمود.

 

 

 

 

نظر خود را بگذارید