سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار اسلایدر» اخبار برگزیده» اخبار ویژه» سیاسی » گفتگوی اختصاصی روزنامه البرزفردا با رییس دفتر هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات البرز
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶ - ۲۰:۱۰

گفتگوی اختصاصی روزنامه البرزفردا با رییس دفتر هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات البرز

حیف که دهانمان بسته است

 

علی جنتی

گفتم ساختمان تان موش دارد؛ اظهار بی خبری می کند ولی با اطمینان می گوید که سم موش دارد و نگران نیست.

گاهی حرف هایی هست برای نگفتن که اگر گفته شود شاید مصیبتی وارد کند که جمع کردنش از دست عقلا خارج شود.

تا زمانیکه بادمجان دور قاب چین ها و دلالان سیاسی اجتماعی زنده اند داشتن سم موش از نیازهای امروزی امین های جامعه است.

هر دو سال یکبار ولوله «او مرا به عمد رد کرد و با من خصومت شخصی داشت. او آبروی خانوادگی مرا برد. حرمت خانواده شهید مرا نگه نداشت. من مشکلی نداشتم ولی او بخاطر دوستش که رقیب من بود مرا زد» و از این قبیل حرف های صد من یک قاز می شنویم. به مناسبت سی و هفتمین سالگرد تأسیس شورای نگهبان سراغ کهنه کارترین عضو این دفتر در استان البرز رفتیم.

محمد حسین روحی یزدی یکی از طلبه های بی حاشیه ای است که مانند برخی تیترهای جنجالی هر دو سال یکبار حاله ای از حاشیه او را می گیرد، وی با سابقه ترین عضو از زمان تأسیس دفتر هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات البرز است.

دفتر هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات از سال ۸۰ کارش را در کرج شروع کرد ولی زیر نظر تهران.

پیش از آنهم در هر دوره از انتخابات این هیات تشکیل می شد ولی نه منسجم و رسمی بلکه چند تن از معتمدین گرد هم میامدند و به صورت سنتی همان کار دفتر را بدون تشکیلات انجام می دادند.

مرحوم سید جواد آثاری یکی از افرادی بود که تا نفس های آخرش چه پیش از تشکیل دفتر به صورت رسمی و چه پس از آن در هر دوره از انتخابات فعالیت می کرد.

مرحوم حجت الاسلام منطقی سعادتی و حجت الاسلام نورالله حسینی متولی از دیگر فعالان این دفتر بودند که گاهی هم مسئولیت هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات را بر عهده داشتند.

شانزده سال پیش دفتر هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات کرج با مسئولیت حجت الاسلام روحی در محله کوی کارمندان شمالی تشکیل شد و یک سال بعد به مصلای کرج رفت و ۱۰ سال از عمرش را در همسایگی دیوار به دیوار مصلای نماز جمعه سپری کرد.

سال ۹۰ استان البرز با مصوبه مجلس و تایید شورای نگهبان تشکیل شد و یک سال بعد حکم حجت الاسلام محمد حسین روحی یزدی به عنوان رییس دفتر هیات نظارت و بازرسی بر انتخابات استان البرز ابلاغ شد؛ او با ۱۶ سال ریاست دفتر در کرج و البرز کهنه کارترین عضو این مجموعه است.

روحی می گوید: با تشکیل استان البرز و دفتر هیات به صورت مستقل و رسمی کار ما آغاز شد.

وی اذعان می کند: تجمیع پرونده ها و اطلاعات از شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد و ایجاد بسترهای مناسب بانک اطلاعاتی از مهمترین اقدامات اولیه کار ما در دفتر بود.

یکی از کارهای مهمی که این دفتر انجام می دهد این است که برای تک تک افرادی که در مظان کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی و یا مجلس خبرگان رهبری هستند تشکیل پرونده می دهد.

عملکرد افراد، اظهارنظر آنها، نگاهشان به مسائل دینی و رفتارهایی که ممکن است در زمان مسئولیت اثرگذار باشد را آنها رصد می کنند.

بی طرفی مهمترین اصل رفتاری در میان کارکنان و ناظرانی است که با این دفتر همکاری دارند. در هر دوره از انتخابات تعداد ناظرینی که با آنها همکاری دارند به گفته روحی پنج هزار و ۷۰۰ نفر هستند.

وی اذعان می کند: رفتار ناظرین نیز زیر ذره بین است و در هر دوره از انتخابات پالایش می شوند.

به گفته این مقام مسئول ناظرینی که بی طرفی را رعایت نکنند و درباره نامزدی اظهار نظر داشته باشند ویا امانتدار نباشند ارتباطشان با دفتر قطع می شود.

 

از او پرسیدم: مصالح نظام، فشار منتفذین و نظر شما نسبت به برخی افراد چقدر در بررسی صلاحیت ها اثرگذار است؟

پاسخ اش این است: «از من بپرسید می گم هیچی.» یکی از برهه های سخت کار ما انتخابات مجلس است.

وی ادامه می دهد:  چون من ساکن کرج هستم برای بررسی صلاحیت ها خیلی ها مراجعه می کنند و واسطه سراغ من می فرستند.

حجت الاسلام محمد حسین روحی یزدی از سال ۷۰ از قم به کرج آمد و همچنان اینجا ساکن است.

پیش از اینکه او به کرج بیاید همان زمان از بزرگترها شنیده بودم  یکی از روحانیون نزدیک به شهید بهشتی قرار است بیاید؛ اینجا فرصتی شد تا پس از ۲۶ سال از او این سوال را بپرسم.

آن زمان گمان می کردم وی از اقوام شهید بهشتی است ولی روحی می گوید: دوستی ما به شهید بهشتی به دورانی بر می گردد که دفتر حزب جمهوری در قم تشکیل شد و من با وی همکاری نزدیکی داشتم.

 

کدام دوره از انتخابات سخت ترین دوره شما بود؟

دوره دهم مجلس شورای اسلامی را سخت ترین دوره کاری اش می داند و می گوید: هم تعداد داوطلبین زیاد بود هم کسانی که با داوطلبین مرتبط بودند.

اینجا دوستی و بیگانه بودن با کاندیداها و منتفذین مانند آن شمشیر دو لبه است. از یک سو اطلاعات موثقی از افراد دارد از سوی دیگر کاندیداها و طرفدارانشان به واسطه دوستی ای که با مسئول دفتر دارند انتظار دارند برخی کارهایشان را نادیده بگیرند.

 

از او می پرسم: روابط دوستی شما چقدر بر روند بررسی صلاحیت ها تأثیر دارد؟

می گوید: نه دوستی و نه غرض شخصی هیچکدامشان تأثیری ندارد.

روحی ادامه می دهد: برخی از آقایون مصاحبه کردند که فلانی با ما غرض شخصی دارد و عمدی مرا رد صلاحیت کرد؛ ابتدا باید بگویم این آقا تنها از یک دستگاه ۱۵ تخلف عنوان شده است.

وی با اشاره به اینکه روحی یزدی تنها تصمیم گیرنده نیست اظهار می کند: بررسی صلاحیت ها جدای از اینکه در هر پرونده کارشناسان زبده تحلیل و بررسی می کنند در نهایت نیز توسط یک هیأت تصمیم گیری ها انجام می شود.

او تأکید می کند: این آقا در مصاحبه اش گفته من راضی هستم که محتوای پرونده ام را منتشر کنید در حالیکه می داند قانون و شرع به ما اجازه نمی دهد آنچه از کسی می دانیم را فاش کنیم.

 

از او این سوال را پرسیدم: اگر روزی پسر شما بخواهد در انتخابات شرکت کند و در پرونده او عملکرد منفی ای وجود داشته باشد و شما رییس دفتر هیأت نظارت و بازرسی بر انتخابات هم باشید برای پسرتان چه می کنید؟

پاسخش این است: اگر پرونده پسرم آن چیزی باشد که شما می گویید از او می خواهم که ثبت نام نکند ولی اگر گوش نکرد مانند بقیه نامزدهای ثبت نامی با او برخورد می کنم.

به اذعان او برایش فرقی نمی کند پسرش باشد، دوستش و یا دشمنش در انتخابات شرکت کرده است.

به او می گویم «حاج آقا پس دوستی با شما به درد کسی نمی خورد»؛ لبخندی می زند او می گوید: برخی از دوستان پیش از مهلت ثبت نام سراغ من می آیند و به آنها می گویم که ثبت نام نکنید بهتر است.

وی معتقد است: هر کسی بهتر از شورای نگهبان می داند نتیجه بررسی صلاحیتش چه می شود ولی برخی با اذعان به عملکرد خود ما را متهم می کنند.

یکی از سختی های کارش را این می داند که نباید درباره محتویات پرونده افراد با کسی حرف بزند و اطلاعات آنها محرمانه است.

از او می پرسم: اگر روزی دیگر مسئولیتی در این دفتر نداشته باشد حاضرید برخی اطلاعات را درباره برخی افراد منتشر کنید؟

نه؛ هرگز٫

لبخندی می زند و ادامه می دهد: روزی که از اینجا بروم خدا را شکر می کنم.

مثالی می زند ازینکه «تا مادر نباشی نمی توانی مهر و محبت یک مادر را نسبت به فرزندش درک کنی.» حرف اش این است که تا کسی جای او نباشد او را درک نمی کند.

 

از قدیم گفته اند دیوار موش دارد و موش هم گوش، از او می پرسم ساختمان شما موش دارد؟

می گوید: بی خبرم ولی سم موش داریم.

درباره رد صلاحیت یکی از کاندیداها سوال می کنم که او رد شدن هایش را حضور محمد حسین یزدی می داند ولی روحی می گوید: نمی دانم درباره چه کسی صحبت می کنی ولی این را بگویم که رد یا تأیید صلاحیت نامزدها ارتباطی با من ندارد.

او تأکید می کند: من به تنهایی تصمیم نمی گیرم و چه باشم چه نباشم پرونده افراد همان چیزی است که وجود دارد.

درباره افرادی سوال می کنم که ممکن است بدخواهان برای او پرونده سازی کرده باشند و او را ناخواسته وارد ماجرایی کرده باشند که نظر هیأت را نسبت به او منفی کنند؛ مثلا فیلم و یا عکسی از فرد به دفتر بدهند.

روحی جواب می دهد: گاهی افراد ناخواسته و غیر عمد به دام می افتند که این افراد با توجه به عملکردشان در مسئولیت های دیگر و سلامت عمر کار و زندگی شان به طور کامل مشخص است.

نمره منفی اینگونه افراد را مشمول بخشودگی می داند ولی افرادی که در مسند های گوناگون خطا کرده اند، اعتقادی به مسائل شرعی و قانونی ندارند قابل بخشش نیستند.

وی اشاره به فردی دارد که در سفرهای خارجی شئونات اسلامی را رعایت نکرده و با مستندات رد صلاحیت شده است در حالیکه که اذعان دارد که خطایی نکرده و بی دلیل او را رد کرده اند.

 

گذشته، حال و یا پیش بینی آینده عملکرد افراد کدامشان در بررسی صلاحیت ها برای شما ملاک است؟

او اعتقاد دارد: از برخی عملکردهای گذشته افراد نمی شود گذشت، حال افراد نیز مهم است.

وی ادامه می دهد: گرچه پیشگیری مهمتر از درمان است ولی ما علم غیب نداریم که آینده کسی را پیش بینی کنیم.

روحی با اعتقاد بر اینکه کسانی که در مسند های کوچک دست درازی کردند و از هیچ اقدامی برای رسیدن به منافع شخصی خود کوتاهی نکردند در مسئولیت های بزرگتر آسیب های جدی ای به نظام و کشور وارد می کنند.

 

برخی افراد ساکن استان چون از عملکرد خود مطلع هستند و می دانند که تأیید نمی شوند در انتخابات استان های دیگر ثبت نام می کنند. درباره بررسی صلاحیت اینگونه شرکت کنندگان سوال می کنم که آیا با این ترفند از زیر ذره بین شورای نگهبان در می روند یا نه؟

این هم از آن سوال هایی بود که او پیش از جواب به آن لبخندی می زند و می گوید: از این افراد هم داشتیم. اما باید بدانید که بانک اطلاعاتی افراد در اختیار هیأت مرکزی وجود دارد.

او اشاره می کند: در همین دوره افرادی را داشتیم که در انتخابات میان دوره ای شرکت کرده بودند حتی بدون اینکه نامی از سکونت و یا محل خدمتشان در البرز برده باشند ولی به دلیل بانک اطلاعاتی کاملی که از او در اختیار هیات مرکزی قرار داشت این فرد رد صلاحیت شد.

 

از او می پرسم: برخی از نمایندگانی که در مجلس مخالف شورای نگهبان و نظر آنها سخن می گویند و گاهی طرح های برای محدود کردن کار این شورا به مجلس ارائه می کنند همان مارهایی نیستند که شورای نگهبان در آستینش پرورش داده است؟

پاسخ می دهد: این لازمه اش این است که شورای نگهبان آنها را پرورش داده باشد. شورا کسی را پرورش نمی دهد.

او در ادامه اذعان می کند: برخی از کاندیداها مواضع شان ولایت فقیه و حفظ نظام است و سمت و سویی به گرایش های خاص ندارند.

وی با اشاره به اینکه برخی منافعشان را در این می بینند که به سمت برخی گروه های سیاسی و احزاب غش کنند می گوید: ما با توجه به اطلاعاتی که از افراد داریم آنها را تأیید و یا رد اعلام می کنیم ولی این بدین معنا نیست که او هر مواضعی که  دلش بخواهد بگیرد و دوره بعد هم تأیید شود.

وی با اطمینان می گوید: تأیید یا رد شدن افراد بدین معنا نیست که آنها برای همیشه تأیید یا رد می شوند.

 

برای آخرین سوال از او می پرسم آیا شده است که از رد صلاحیت کسی پشیمان شده باشید؟

می گوید: هرگز؛ برعکسش شده ولی اینگونه نه.

برخی از آقایون مصاحبه کردند که فلانی با ما غرض شخصی دارد و عمدی مرا رد صلاحیت کرد؛ ابتدا باید بگویم این آقا تنها از یک دستگاه ۱۵ تخلف عنوان شده است.

 بررسی صلاحیت ها جدای از اینکه در هر پرونده کارشناسان زبده تحلیل و بررسی می کنند در نهایت نیز توسط یک هیأت تصمیم گیری ها انجام می شود.

این آقا در مصاحبه اش گفته من راضی هستم که محتوای پرونده ام را منتشر کنید در حالیکه می داند قانون و شرع به ما اجازه نمی دهد آنچه از کسی می دانیم را فاش کنیم.

نظر خود را بگذارید