سه شنبه : ۲ بهمن ۱۳۹۷

خانه» اخبار اسلایدر» اخبار برگزیده» سیاسی» گزارش» مدیریت شهری » گزارشی از روند ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره شورای اسلامی/چهار روز پر تلاطم
تاریخ انتشار پنج شنبه ۳ فروردین ۹۶ - ۲۳:۵۴

گزارشی از روند ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره شورای اسلامی/چهار روز پر تلاطم

گزارشی از روند ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره شورای اسلامی

چهار روز پر تلاطم

عبدالرحمان کمالی

هنوز ساعت ۷:۳۰ دقیقه بامداد روز ۳۰ اسفند ماه ۹۵ نشده بود که ۱۷ نفر در صف ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرستان کرج در مقابل فرمانداری ایستاده بودند.

صفی که نشان می داد حضوری که در این دوره از انتخابات صورت خواهد گرفت حضوری جدی تر و به مراتب سخت تر از دوره گذشته است. چرا که از یک سو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی که یکی از نمایندگان شهرستان کرج در دوره قبل نایب رییس این کمیسیون بوده و هم اکنون ریاست این کمیسیون را بر عهده دارد، به اشتباه خود در خصوص افزایش تعداد اعضای شورا پی برد و پس از سالها دوباره نسبت به تصحیح این افزایش اقدام کرد و شهرستان کرج در مجموع ۴۴ عضو شورای شهر خواهد داشت. این اعضا به ترتیب در شهر کرج ۱۳ نفر با جمعیتی بالغ بر ۲۵۶/۹۵۶/۱نفر، کمالشهر با ۷ نفر عضو اصلی با جمعیتی بالغ بر ۶۹۶/۱۴۱ نفر، محمدشهر با ۷ عضو اصلی ۴۱۸/۱۱۹ نفر ، ماهدشت با ۷ نفر عضو اصلی با جمعیتی بالغ بر ۹۱۰/۶۲ نفر، شهر گرمدره با ۵ عضو اصلی و جمعیتی بالغ بر ۷۲۶/۲۲ نفر و شهر آسارا با ۵ عضو اصلی و جمعیتی بالغ بر ۱۵۰/۱۷ نفر پشت میزهای شوراهای این شهرها خواهند نشست.

تاکنون بالغ بر ۹۰ درصد از اعضای فعلی شورای شهرهای شهرستان کرج با حضور در ستاد انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا مستقر در فرمانداری کرج ثبت نام خود را انجام داده اند.

روز اول که همان ۳۰ اسفند ماه و روز تحویل سال جدید بود، فرمانداری کرج بیش از ۱۲۹ نفر را به خود دید.  کمتر کسی فکر می کرد که در اولین روز ثبت نام این تعداد از افراد در سایت ثبت نام حاضر شوند، از این رو، شلوغی ثبت نام، و همچنین آشنا نبودن کاربران ثبت نام در فرمانداری با نرم افزار ارائه شده باعث شد تا در اولین روز مشکلاتی برای ثبت نام کنندگان بوجود آید.

۹ عضو فعلی شورای شهر کرج در اولین روز ثبت نام با حضور در سایت اقدام به ثبت نام نمودند، محمود دادگو رییس شورای اسلامی شهر کرج، جزو اولین افرادی که بود که وارد مجموعه فرمانداری برای ثبت نام شد.

مریم قهرمانی به همراه فاطمه اسکندری اعضای دیگری بودند که وارد فرمانداری شدند و تا پیش از ظهر ثبت نام خود را تکمیل کرده و از فرمانداری خارج شدند.

علی حاج کاظم از جمله اعضایی که در دوره جهارم توانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد نیز در این روز وارد فرمانداری شد

او نیز همچون دادگو جز اولین نفراتی بود که وارد فرملنداری شد تا از عملکرد خود در دوره گذشته دفاع کرده باشد

، مجید کاویانی، خسرو سرحدی هم از دیگر اعضایی بودند کهن در این روز ثبت نام خود را انجام دادند.

حسین محمدی مدیر کل محیط زیست استان البرز نیز از جمله کسانی بود که در روز اول ثبت نام کرد. مدیر کلی که به نظر می رسد تنها سابقه فعالیتی اش در شهرستان کرج ، حضورش به عنوان مدیر کل محیط زیست بوده و قصد دارد تا با توان دولت و حمایت هایی که از این ناحیه به وی می شود وارد شورای شهر گردد.

علی گلوند هم که دوره سوم شوراها بعد از سالها حضور در رقابت های انتخاباتی توانست وارد شورا شود در این روز ثبت نام نمود.

در روز اول ثبت نام حضور چهره های اصلاح طلب چندان جدی به چشم نمی خورد. اما این روند در روز دوم و سوم جدی تر شده و سعی شد تا چهره های اصلاح طلب به این جمع نیز اضافه شوند.

روز دوم اما چرخش ثبت نامی ها به سمت مدیریت شهری پیش رفت و جدی ترین افرادی که در این روز ثبت نام کردند، فرج اله ایلیات که سه روز پیش از این از سمت خود در شهرداری کرج استعفا داده بود و گفته می شود با توجه به حمایت نمایندگان بخصوص نماینده ای که سالها شهردار شهرش بوده است، به این رقابت ها قدم گذاشته است.

برخی از کارشناسان معتقدند که تنها برگ برنده ایلیات در این دوره از انتخابات حمایت های شهرداری و نمایندگان از وی است تا بتواند بر صندلی های سبز شورای شهر کرج تکیه بزند.

روز سوم را می توان روز چهره های شهرهای اقماری دانست.

در این روز اکثریت اعضای شورای شهر ، شهرهای اقماری شهرستان کرج در ستاد انتخابات حاضر شده و ثبت نام نمودند.

این روز را می توان روز ثبت نام اصلاح طلبان بخصوص اصلاح طلبان تندرو دانست. افرادی همچون رویا بلوری، که در نشست احزاب برای سران فتنه آرزوی آزادی کرد نیز از جمله این افراد بود.

روز چهارم را می توان روز چهره های استوار نامید. در این روز امیر یزدی عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر کرج، همچنین معاون سابق استانداری البرز به همراه مصطفی سعیدی سیرایی به فرمانداری کرج آمده وثبت نام نمودند.

امیر یزدی در مصاحبه ای کوتاه هدف از حضورش را داشتن شورای شهری خوب و پاکدست عنوان کرد و اظهار داشت: حضورش در این دوره تلاش برای خدمت رسانی به مردم است چرا که مردم آنها را برای خدمت انتخاب می کنند.

امیر یزدی از جمله نامزدهایی که احتمال حضورش در لیست جبهه مردمی انقلاب اسلامی می رود.

اباذر خدابین را که می توان یکی از مطلع ترین افراد در حوزه شهری در کرج دانست نیز در این روز وارد فرمانداری شد و ثبت نام خود را تکمیل کرد، یقینا اباذر خدابین با حضورش در انتخابات می تواند معادلات انتخاباتی را بر هم زند.

میر ابراهیم صدیق هم از جمله اعضای شورای شهری بود که در این روز وارد سایت شد و ثبت نام خود را تکمیل کرد. وی را می توان یکی از چهره های دانشگاهی و فعال حوزه اصناف در کرج دانست. او با تکیه بر توان اصناف و دانشگاه وارد عرصه فعالیت مجدد در انتخابات شورای پنجم شده است.

حضور رشید جلالی در ستاد انتخابات به همراه سرهنگ قربان کوهستانی از مسئولان و فرماندهان سابق نیروی مقاومت بسیج شهرستان کرج و استان البرز، سبب شد تا مدتی خبرنگاران با دیدگاه های انتقادی وی نسبت به ترکیب هیات نظارت بر استان البرز آشنا شوند.

وی در ابتدا به ترکیب هیات نظارت بر انتخابات شهرستان کرج انتقاداتی را وارد کرد و گفت: نقدهای جدی ای به ترکیب هیات نظارت شهرستان وجود دارد.

وی افزود: چرا افرادی که محکومیت قضایی و ممنوعیت فعالیتهای اجتماعی دارند در ترکیب هیات نظارت شهرستان کرج هستند.

او ادامه داد:چرا افرادی که در مدیریت شهری ذینفع هستند در هیات نظارت و اجرایی حضور دارند، مردم باید نظارت داشته باشند تا در انتخابات شهرستان مهندسی صورت نگیرد.

وی اظهار داشت: پیگیری یک جوان و محکومیت برخی از دست اندرکاران انتخابات شورای گذشته نشان از سلامت نظام مقدس جمهوری دارد. باید دست این افراد را بوسید و حمایت کرد.

او گفت: در چند روز آینده اقدامات خود را برای تغییر در ترکیب هیات نظارت اعلام خواهم کرد.

به هر روی چهار روز پر تلاطم در سایت ثبت نام ستاد انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر در فرمانداری کرج سپری شد، اما آنچه که تاکنون از این چهار روز پر تلاطم دیده شده است، تنها حضور اندکی افراد جدی برای شرکت در انتخابات بوده است. افرادی که به نظر می رسید می توانند در این دوره از انتخابات نقش و تاثیر گذاری جدی تری داشته باشند، تا کنون از حضور در ستاد انتخابات ممانعت کرده وشاید حضورشان را برای روزهای آینده گذاشته اند.

حضوری که می تواند ترکیب فعلی شورای شهر را تغییر داده و انتقاداتی را که بر شورای فعلی است به حداقل برساند.

هر چند که در این دوره، به نظر می رسد انتخابات شورای شهر ، انتخاباتی با گرایش های سیاسی خواهد شد چرا که نوع ثبت نام ها نشان داده است که عده ای قصد دارند تا انتخابات شورای شهر را که می بایست از فضای سیاسی دور باشد به سمت انتخاباتی با فضای سیاسی پیش ببرند.

 

نظر خود را بگذارید